W dniach 16-17 sierpnia w Chmilnikach koło Bydgoszczy odbędzie się wielkie muzyczne święto – Śliwka Fest. W czasie imprezy wystąpią formacje Upside Down, NoNe oraz Acid Drinkers, a także młode kapele, które walczyć będą o nagrodę jury.
Przed nami kolejna edycja odbywającego się w Chmielnikach festiwalu Śliwka Fest. Po udanej zeszłorocznej odsłonę imprezy organizatorzy postanowili podnieść poprzeczkę i tym razem urządzają dwudniowe widowisko, podczas którego poza lokalnymi zespołami będzie można podziwiać występ dwóch gwiazd, którymi są zespoły Upside Down, Acid Drinkers oraz NoNe.
Poniżej prezentujemy rozpiskę czasową wydarzenia, a także opis poszczególnych kapel.
Piątek – Próby zespołów:
15:30 -16:30 NoNe
16:30 – 17:30 Upside Down
17:30 – 17:45 Archandia
Piątek – 16 sierpnia – Koncert Laureatów:
18:00 – 18:45 Oficjalne otwarcie festiwalu Śliwka Fest występem laureata II nagrody II edycji przeglądu – Archandia
18:45 – 19:30 występ laureata I nagrody II edycji przeglądu – Gram
19:30 – 20:15 występ laureata III nagrody I edycji przeglądu – Banau
20:15 – 21:00 występ laureata I nagrody I edycji przeglądu – Gravity
21:00 – 21:45 występ laureata III nagrody II edycji przeglądu – Redaial
21:45 – 22:30 występ laureata II nagrody I edycji przeglądu – Hounsis
22:30 występ gwiazdy wieczoru – Upside Down
24:00 występ gościa specjalnego NoNe
01:00 zakończenie
Sobota – 17 sierpnia:
12:30 – 14:30 Próba Acid Drinkers
Sobota – 17 sierpnia Przegląd muzyczny Śliwka Fest, III edycja:
16:00 – 16:45 Oficjalne otwarcie przeglądu muzycznego Śliwka Fest, występ I zespołu konkursowego – Abstrakt
16:45 – 17:30 występ II zespołu konkursowego – Czougi
17:30 – 18:15 występ III zespołu konkursowego – Holy Wives
18:15 – 19:00 występ IV zespołu konkursowego – Deathinition
19:00 – 19:45 występ V zespołu konkursowego – New Way
19:45 – 20:30 występ VI zespołu konkursowego – Podoko
20:30 – 21:15 występ VII zespołu konkursowego – Arytmia
Zakończenie przesłuchań zespołów biorących udział w przeglądzie. Obrady Jury podczas występu laureata I nagrody poprzedniej edycji Śliwka Fest.
21:15 – 21:45 występ zespołu Gram – laureat I nagrody Śliwka Fest 2012.
21:45 -22:30 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród III edycji Przeglądu Śliwka Fest oraz występ zwycięzcy I nagrody Śliwka Fest 2013.
22:30 występ gwiazdy wieczoru – Acid Drinkers
24:00 zakończenie
Przypominamy, że zespoły konkursowe będzie oceniało jury w składzie:
- Dariusz Gross – prezenter radia PiK, a na czas Śliwki – konferansjer.
- Grzegorz Korybalski – basista zespołu NoNe i jednocześnie Śliwkowy akustyk.
- Maciej „Ślimak” Starosta – perkusista zespołu Acid Drinkers oraz Flapjack.
- Poniżej prezentujemy garść informacji dotyczących zespołów, które pojawią się na Śliwkowej scenie.
Piątek, 16 sierpnia – Koncert Laureatów:
Archandia :
Zespół młodych muzyków grających razem od ponad dwóch lat. Fascynuje ich lekka muzyka przyjazna dla ucha z gatunków funka, ska, czy dub. Mogą pochwalić się uczestnictwem w finale zeszłorocznej edycji Bitwy Kapel w Kubryku, oraz występami na koncertach w hołdzie Led Zeppelin oraz Bobowi Marleyowi. ARCHANDIA to laureat II nagrody poprzedniej edycji Śliwki Fest.
Gram:
Gram to zespół łączący w sobie siłę rocka i subtelność bluesa. Różnorodne gusta muzyczne członków zespołu skutkują niesztampowymi rozwiązaniami muzycznymi. Zespół zadebiutował w inowrocławskim klubie okazjonalnym występem, który zapoczątkował serię nieplanowanych wcześniej koncertów, gdzie GRAM zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem. Grupę można było usłyszeć dotychczas w Bydgoszczy, Toruniu, Gniewkowie, Dąbrowie Biskupiej, Strzelnie, Żninie, Golubiu Dobrzyniu i Kowalewie Pomorskim. Są po nagraniu pierwszej płyty EP, a obecnie pracują nad nagraniem płyty długogrającej. O swojej muzyce i sobie samych mówią: „Gramy to co w nas siedzi, co nam w sercu gra… Powstała z tego mieszkanka blues rockowo funky’owa… Może jeszcze kilka stylów by się tu odnalazło. Zapraszamy na nasze koncerty, do słuchania naszych nagrań.(…) Jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje koncertów i współpracy. Chcemy wzruszać, wnerwiać, wzbudzać pozytywne emocje”
Banau:
to 4-osobowy zespół rockowy z Torunia i Bydgoszczy. Od początku istnienia, czyli od 2007 roku, grupa porusza się szlakiem muzycznym na pograniczu rocka i hardrocka. Repertuar zespołu wzbogacają dodatkowo także utwory trochę bardziej klimatyczne i spokojniejsze. Obok szerokiego spektrum własnych kompozycji, zespół nie stroni od wykonywania utworów mistrzów klasyki rocka.
Brzmienie zespołu BANAU charakteryzują charyzmatyczne solówki i melodyjny barytonowy wokal. Są typowym zespołem, którego muzyki możesz słuchać, robiąc praktycznie cokolwiek, czy myjesz samochód, czy go prowadzisz, albo jesteś w domu i szukasz świetnej muzyki do posłuchania podczas sesji w Polski PartyPoker.
Swoje istnienie i sukcesy BANAU zawdzięcza czterem muzykom. Formację tworzą: Paweł (gitara) i Szymon (gitara basowa) Niewiemscy, Marcin Grochala (gitara, wokal), za perkusją zasiada w zespole Piotr Śląski.
Zespół wystąpił w 2 edycji programu „MUST BE THE MUSIC” w TV Polsat, gdzie od jurorów otrzymał 4 razy „Tak”.
– W 2009 i 2012 r. BANAU zagrał koncert w studiu Polskiego Radia PiK.
– W 2010 i 2011 r. zespół wystąpił dwukrotnie trzecim programie TVP.
– Zespół ma już za sobą ponad 200 występów, a na początku 2011 roku BANAU został rekordzistą w skali kraju pod względem ilości zagranych koncertów podczas jednego finału WOŚP, zagrał ich aż dziesięć, o czym wielokrotnie wspominał w mediach ogólnopolskich sam Jurek Owsiak.
Gravity:
Bydgoski zespół Gravity powstał w 2010 roku lecz pierwszy koncert pod obecną nazwą zagrał dopiero na początku 2011. Już w pierwszych miesiącach aktywności muzycznej, grupa zagrała kilkanaście koncertów a wśród nich znalazł się również support Sebastiana Makowskiego. Jeszcze tego samego roku zespół osiągnął swój pierwszy sukces zajmując pierwsze miejsce w przeglądzie muzycznym „Śliwka fest 2011. Pod koniec roku formacja wzięła udział w Toruńskiej bitwie kapel, gdzie zajęła drugie miejsce, ustępując zwycięstwa kapeli ABSURD. W maju 2012 roku, zespół udał się do Studio Invent Sound, gdzie zarejestrował swoje trzy utwory z czego jeden został wykorzystany w filmie „Podnieść się by nie upaść” Dariusza Landowskiego. Tym samym z niewykorzystanych zdjęć do filmu powstał klip do piosenki „Że Może Wrócisz”. Rok działalności na scenie zakończył występ przed grupą Myslovitz. Po dłuższej przerwie, w której zespół skupił się na tworzeniu nowego materiału, spróbował swoich sił w przeglądzie muzycznym KATAR 2013, gdzie nieoczekiwanie zdobył nagrodę Grand prix, dzięki czemu wystąpił na festiwalu Audiowizje w Toruniu. Obecnie grupa pracuje nad nowym materiałem.
Redaial:
Redaial Toruński zespół rockowy grający energicznego rocka z elementami punka i alternatywy. Energia i emocje, tymi dwoma hasłami kierują się przy tworzeniu swojej muzyki chłopaki z Redaial. Zespół tworzą Paweł, Maciej, Michał i Maciek. Redaial powstał w Sierpniu 2009. Podczas częstych prób chłopacy ograli materiał tak szybko, że już w zaledwie 3 miesiące po rozpoczęciu wspólnego grania zagrali pierwszy koncert. Od tego czasu regularnie grają koncerty, na których pojawia się coraz więcej osób. Na swoim koncie mają wspólne występy z takimi ikonami polskiego punkrocka jak Cela nr.3, Włochaty, Analogs, WC, Karcer. Panująca w zespole dobra atmosfera i energia wpływają na powstawanie kawałków, które są bardzo dobrze przyjmowane przez fanów podczas licznych występów na żywo. W marcu 2012 zespół wydał własnym nakładem Ep-kę „Noże” zawierającą 4 autorskie kompozycje. Obecnie oprócz regularnego grania koncertów zespół zajmuje się przygotowywaniem materiału, który miałby wejść na debiutancką płytę.
Hounsis:
Zespół Hounsis powstał pod koniec 2004 roku z inicjatywy eRa, Pedra i Klecha oraz Youzefa. Kilka miesięcy później dołączył do nich wokalista wcześniej śpiewający w Gettcie – Sadzik. Styl w jakim się najlepiej czują to metal/stone/hard core. Rok 2006 zespół zaczął od kilku koncertów w ramach WOŚP, następnie ponownie na pól roku zaszyli się w sali prob. Zaowocowało to wygraną pod koniec lipca w odbywającym się w Decznie „Festiwalu Mocnych Brzmień”. Wielkim krokiem na przód była zmiana basisty na Bartosza Bruce Bogaleckiego. Kapela zdobyła główną nagrodę na festiwalu KATAR oraz drugą nagrodę na festiwalu Śliwka Fest. Po wielu latach gdy na wokalu udzielał się Youzef, nastał czas aby znaleźć typowego frontmana. Do zespołu dołączył Łukasz Kot zwany „Rybą”. Obecnie zespół jest na etapie nagrania materiału na płytę demo. Krążek nosi nazwę „Trzeci Świat” i został zarejestrowany w Bydgoszczy w Studio Invent Sound.
Sobota, 17 sierpnia – Przegląd Muzyczny:
Abstrakt:
Abstrakt to zespół grający szeroko rozumiany rock progresywny.Formacja łączy hipnotyzujące melodie i ostre brzmienie z impulsywnymi kompozycjami. Muzyka wyrywa słuchacza z konwencjonalnych schematów poprzez ekspresywne wyrażanie wizji jej twórców. Ważnym elementem są wizualizacje dopełniające treść i znaczenie.
Czougi:
Zespół Czougi to trzy lufy i armata. Uformowali się w Lutym 2013, jest to ich pierwszy występ w tym składzie. Muzycy łączą przyjemne z pożytecznym – tworząc utwory jednocześnie uprawiając Łomżing. Ich kompozycje to kontrast powstały z połączenia wesołej muzyki i czarnego humoru zawartego w tekstach. Nie rzadko przewija się też motyw dramatyczny oraz psychodeliczny. Swoją muzyką pokazują, że Polski Rock wciąż żyje i ma się dobrze.
Deathinition:
Zespół zagrał wiele koncertów w całej Polsce w tym przed sławami oldschoolowego metalu jak Death Angel, Helstar, Hirax, Kat, Assassin. Niedługo odbędzie się premiera nowej EPki zespołu z której materiałem na żywo możecie się zapoznać już dziś. Deathinition to połączenie oldschoolowego thrashowego brzmienia z graniem technicznym i progresywnym.
Holy Wives:
Dwójka młodych i ambitnych muzyków, którzy bardzo chętnie naładują dobrą energią i emocjami publiczność. Muzyka jaką grają i która daje im radość to połączenie najlepszych dekad XX wieku w nowym i świeżym wykonaniu.
New Way:
Formacja New Way Punk Rock powstała w 2012 roku z połączenia kilku niezależnych muzyków, którzy swą sceniczną przygodę rozpoczęli już w latach 80-tych. Obecnie grają w składzie:Marek Malinowski (bas), Józef Kropkowski (gitara), Rafał Wiśniewski (perkusja), Krzysztof Skrzyniecki (wokal). Zespół ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów, min. Śliwka fest, Motosrece, występował również jako support zespołów Moskwa, KSU, The Analogs… Wkrótce wchodzi do studia, aby nagrać płytę.
Podoko:
Kolektyw ten, działający od 2009 roku, łączy muzyków związanych dotąd z różnymi gatunkami – od hardcore’u po reggae. W naszych utworach można doszukać się inspiracji rapem, punk rockiem, reggae, big beatem, dubstepem, rock’n’rollem, d’n’b…
Arytmia:
Zespół istnieje od grudnia 2000r. Założycielami formacji jak i jej niezniszczalnymi członkami są: perkusista Łukasz Romanowski i gitarzysta Maciej Reiwer. Po latał dołączył do kapeli basista Bartek Bodak oraz drugi gitarzysta Stanisław Ładziak, a od 2013r. Arytmię zasiliła wokalistka Ania Hnatowicz. Obecnie zespół kończy nagrywanie drugiej płyty. Arytmia brzmi jak dobra mieszanka dzikich gitarowych riffów z odrobiną mocnego basu i podtrzymującego rytm stanowczego uderzenia perkusji. Odrobina ciepła, nieoczekiwane zmiany nastroju, energia sięgająca poza granice możliwości, czyli wielki mix dobrych i zaskakujących brzmień. Moc i energia na scenie .
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie: http://www.sliwkafest.pl/